Pridaj recept a vyhraj
Recepty na domáci chlieb a informácie o domácich pekárňach chleba

         Chlieb, chlebík, chlebíček! Kto by ho nemal rád? V obchode nájdeme veľa druhov chleba, čierny chlieb, ražný chlieb, zemiakovy chlieb. Každý chlieb má svoju typickú vôňu a chuť. Ale iba jeden chutí najlepšie, a to pravý domáci chlieb. Stránka chleba.sk Vám prináša množstvo receptov na pečenie domáceho chleba, informácie o domácich pekárničkách a zmesiach na pečenie chleba. Prekvapte seba i Vašich blízkych a upečte si vlasný domáci chlieb!

 Ruský zemiakový chlieb

Kategória: Recepty na exotický chlieb
Dátum pridania: 23.02.2009
Pridal: Danka


Na prípravu potrebujeme:
225 g zemiakov nakrájaných na kocky
1 sáčok (6-7g) instantných alebo suchých kvasníc
350 g hladkej múky ( určenej na chlieb)
115 g celozrnnej múky
1/2 lyžičky mletého kmínu
2 lyžičky soli
2 lyžičky masla (cca 30g) nakrájaného na kocky


Postup:

Zemiaky uvaríme do mäkka. Odložíme 150ml vody z uvarených zemiakov, ostatnú vodu zlejeme. Zemiaky rozmačkáme a necháme vychladnúť.

Vo veľkej mise zmiešame kvasnice, obe múky, kmín a soľ. Pridáme maslo a zapracujeme ho, tak ako na drobenku.

Rozmačkané zemiaky premiešame s odloženou vodou a postupne túto zmes zapracujeme do múky, až vznikne mäkké cesto. To prenesieme na pomúčenú dosku a miesime asi 8-10 minút, kým vznikne lesklé a pružné cesto. Vložíme ho do misy vymazanej olejom, prikryjeme ho pomastenou potravinovou fóliou a dáme na teplé miesto nakysnúť asi na 1 hodinu, alebo až do dvojnásobku objemu.
Cesto vyklopíme na zľahka pomúčenú dosku, zplasneme ho a ešte chvíľu jemne miesime. Z cesta vytvoríme oválnu šišku dlhú asi 18 cm. Položíme na maslom vymastený plech a posypeme celozrnnou múkou. Prikryjeme pomastenou potravinovou fóliou a necháme znova na teplom mieste nakysnúť na dvojnásobný objem.

Medzitým predhrejme rúru na 200°C. Na vykysnuté chlebové cesto spravíme pomocou ostrého tenkého noža, asi 1cm hlboké, krížom krážom diagonálne zárezy. Pečieme asi 30-35 min do zlatohneda. Pri poklepaní na spodok chlebíka, by mal znieť duto. Pred krájaním necháme chlieb vychladnúť.


Podobné recepty z tejto kategórie:


Bylinkový chieb v kvetináči
Chlieb pečený v rúre: Je to dobrý a voňavý chlieb v netradičnej forme..
Taliansky chlieb so sušenými paradajkami a chrumkavou kôrkou
Chleby sa môžu jesť teplé, alebo opečené a navrchu nastrúhaný Mozzarella syr, alebo aj s iným syrom, ktorý sa dobre rozpúšťa.
Maďarský chlieb
Chlieb pečený v rúre: Recept na Maďarský chlieb
Pane, základný sedliacky chlieb z Talianska
Chlieb je výborný v ten deň keď sa piekol pomastený maslom alebo ako príloha k rôznym pokrmom. Deň starý chlieb je vynikajúci na prípravu Bruschetta a Crostini.
Turecký chlieb Ramadan Pide (Ramazan Pidesi)
Chlieb pečený v rúre: Recept na chlieb turecký, chlieb Ramadan Pide (Ramazan Pidesi)
Španielsky syrový chlieb
Chlieb pečený v rúre: ideálne zpracovanie zvyšku tvrdých syrov
Taliansky chlieb Pagnotta - recept na prípravu chleba
Tradičný taliansky chlieb s tvrdou kôrkou, ktorý sa výborne hodí k syrom, tiež sa hodí ako toastový chlieb, alebo len natretý maslom.
Francúzsky chlieb so slaninou z domácej pekárne
Chlieb pečený v pekárni: Na slaninový chlieb už nie je treba nič natierať, je výborný i samotný.
Recept na cuketový chlieb
Recept na cukinový chlieb s vlašskými orechmi a ďatlami.
Recept na chutné domáce rožky
Čo takto skúsiť upiecť si doma pravé nefalšované rožky? Nie je to síce chlieb, ale dobré rožky potešia každú gazdinku.
Chlieb Pide z Turecka
V Turecku sa Pita volá PIDE a podáva sa tak ako pizza s rôznym mäsom, zeleninou a niekedy aj s vajíčkami ...pokrmy nazývané Lahmacum. Verziu ktorú som poslala sa tradične podáva počas sviatku Ramadan.
Chlieb Pita z Grécka
Tento Pita plochý chlieb nemá kapsu a tým sa líši od arabského typu Pita chlieb. Podáva sa trochu zohriaty obvykle potretý olejom a ogrilovaný k rôznim pokrmom, alebo sa do neho balí (zamotá) Gyros alebo Souvlaki.
späť<<
Developed by J&D MEDIA, EU Pravidlá ochrany osobných údajov | Počet návštevníkov: 1975180 | Posledná aktualizácia stránky: 26. 12. 2010